ДІАГНОСТИКА ПРАЦЕЗДАТНОСТІ СЕРВЕРА РОЗПОДІЛЕНОЇ SCADA СИСТЕМИ

Автор(и)

  • Олена СИРОТКІНА Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» https://orcid.org/0000-0002-4069-6984
  • Павло ІЩУК Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» https://orcid.org/0000-0001-6399-6771
  • Ярослав ЖУРАВЛЬОВ Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»

Ключові слова:

SCADA система, діагностика відмов, рівні ієрархії ПЗ SCADA, діаграма взаємодії структурних компонентів, методи автовідновлення працездатності SCADA.

Анотація

В даний час існує актуальне завдання створення автоматичних необслуговуваних автоматизованих систем та апаратно-програмних комплексів відповідального призначення. У зв'язку з цим, доцільним є завдання діагностики працездатності таких систем із можливістю їх подальшого самовідновлення. Отже, такі системи повинні працювати в цілодобовому режимі реального часу без участі експлуатаційного персоналу. Метою статті є створення та застосування методів автоматичної діагностики та автовідновлення після оборотних відмов сервера, що працює в складі апаратно-програмного комплексу розподіленої SCADA системи для підвищення надійності та відмовостійкості роботи SCADA. Проведено огляд сучасних методологій, що застосовуються при вирішенні завдань даного класу. Розглянуто основні причини виникнення несправностей в розподіленої SCADA системі на стадії промислової експлуатації. Наведена діаграма основних станів системоутворюючого вузла сервера SCADA, де кожному з ста- нів відповідають свої характерні види відмов. Для опису взаємодії структурних компонентів серверного вузла SCADA застосована методологія моделювання з використанням Unified Modeling Language. Наве- дено модель одного з сценаріїв зміни станів системоутворюючого вузла сервера SCADA в часі. У сценарії наведені методи профілактики відмов системи в зв'язку зі зникненням напруги живлення в електромережі, а також методи автовідновлення після оборотних відмов, що працюють навіть при відмові призначеного для користувача інтерфейсу. Наукова новизна запропонованого методу автоматичної діагностики сервера SCADA полягає в формуванні критеріїв та функціональних залежностей виявлення та розмежування оборотних і необоротних відмов. Як висновок, результатом розробки методів профілактики та автовід- новлення працездатності системи після відмов є істотне підвищення її надійності та відмовостійкості в процесі промислової експлуатації, що особливо істотно для об'єктів відповідального призначення та під- вищеної небезпеки.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-20

Як цитувати

СИРОТКІНА, О. ., ІЩУК, П., & ЖУРАВЛЬОВ, Я. . (2021). ДІАГНОСТИКА ПРАЦЕЗДАТНОСТІ СЕРВЕРА РОЗПОДІЛЕНОЇ SCADA СИСТЕМИ. Information Technology: Computer Science, Software Engineering and Cyber Security, (2), 34-41. вилучено із http://journals.politehnica.dp.ua/index.php/it/article/view/32