ДО ПИТАННЯ СПІВВІДНОШЕННЯ ПРИНЦИПІВ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОГО ПРАВА, ПОЛІТИКИ ТА ЗАКОНОДАВСТВА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/LST/2021-3-18

Ключові слова:

принципи кримінально-виконавчого права, принципи кримінально-виконавчої політики, принципи кримінально-виконавчого законодавства, природно-правова концепція, позитивістська концепція.

Анотація

У статті досліджено питання співвідношення та співзалежності принципів кримінально-виконавчого права, політики й законодавства. Наголошено, що в теорії кримінально-виконавчого права більшість позицій науковців сконцентровано навколо домінування кримінально-виконавчої політики над правом і законодавством. Провідна роль політики в позиціях науковців відповідним чином відображається під час визначення принципів. Ураховуючи це, принципам кримінально-виконавчої політики відводиться керівна роль під час окреслення ієрархічності засад у межах кримінально-виконавчої дійсності. Висловлено авторську позицію, що такі погляди науковців здебільшого продиктовано врахуванням концепції юридичного позитивізму, яка передбачає домінування державної та/або політичної волі над правовими положеннями та змістом внутрішнього законодавства. До характерних особливостей школи юридичного позитивізму належать формальна визначеність норм права, їх утворення лише волею держави, загальнообов’язковість цих норм для всіх носіїв правосуб’єктності, забезпечення цих норм державою за допомогою механізму примусу. Натомість у теорії права існують й інші погляди щодо визначення сутності права та його співвідношення з політикою та законодавством. Ці погляди акумулюються в межах природно-правової концепції. Науковці, які дотримуються цієї концепції, розглядають право як домінанту порівняно з політикою. До характерних ознак школи природного права відносять природність походження права, невід’ємність прав від людини з моменту її народження, невідчужуваність прав людини незалежно від волі держави, відображення у праві природних уявлень про моральність та справедливість тощо. У межах статті висловлюється авторська позиція щодо поєднання природно-правової та позитивістської концепцій у межах кримінально-виконавчого права та вироблення універсальної позиції щодо визначення співзалежності принципів політики, права та законодавства. Наголошено на важливості сприйняття саме природно-правової концепції як базисної для подальшого вироблення універсальної позиції щодо визначення співвідношення вказаних категорій принципів.

Посилання

Перегуда Є. Співвідношення політики, права і закону за умов суспільної трансформації. Наукові записки. 2005. Вип. 30. Кн. 2. С. 168–178.

Андрущенко В.П. Філософія політики: короткий енциклопедичний словник. Київ : Знання України, 2002. 670 с.

Мірошниченко М.І. Природа відношення «державна влада – позитивне право». Держава і право. Юридичні і політичні науки. 2003. Вип. 19. С. 22–30.

Луцький Р.П. Позитивне право та природне право: опозиція категорій. Часопис Київського університету права. 2011. № 4. С. 38–41. 5. Алексеев С.С. Право: азбука – теория – философия: опыт комплексного исследования. Москва : Статут, 1999. 958 с.

Максимов С. Велика українська юридична енциклопедія. Харків : Право, 2017. Т. 2. 1128 с.

Нерсесянц В.С. Правовое государство, личность, законность. Москва, 1997. 138 с.

Лукашева Е.А. Права человека и политика. Москва : Былина, 1996. 560 с.

Француз А.Й. Співвідношення понять «політична система» та «політична структура». Київ : Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. С. 141.

Колодій А.М. Принципи права України. Київ : Юрінком Iнтер, 1998. 206 с.

Бариська Я.О., Попович Т.П., Когут М.Г. Природно-правова і позитивістська школи права: порів- няльний аналіз основних позицій. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2018. № 49. С. 9–13.

Рижук Ю.М. Філософія природного права в системі загально-правових засад доктрини прав людини. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія «Юридичні науки». 2017. Вип. 3. С. 25–29.

Декларація про державний суверенітет України від 16.07.1990 № 55-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/55-12#Text.

Суменков С.Ю. Принципы права и исключения в праве: аспекты соотношения. Государство и право. 2009. № 5. С. 23–30.

Верховенство права. Конституційний Суд України. URL: https://ccu.gov.ua/storinka-knygy/34- verhovenstvo-prava.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-02

Номер

Розділ

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО, КРИМІНОЛОГІЯ