ВІД ТРАДИЦІЙНИХ ДО ЦИФРОВИХ РІШЕНЬ: СУЧАСНІ АСПЕКТИ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ПІДХОДУ У ХАРЧОВІЙ ГАЛУЗІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2414-4436/2024-3-8

Ключові слова:

інформаційно-аналітичний підхід, цифровізація, харчова галузь, цифрова трансформація, смарт-контракти, блокчейн, цифрова екосистема

Анотація

У статті було виділено ключові особливості впровадження інформаційно-аналітичного підходу в умовах цифрової трансформації харчової галузі, що стало актуальним з огляду на сучасні вимоги до прозорості, якості та конкурентоспроможності продукції. Розглянуто ключові елементи інформаційно-аналітичного підходу, які реалізуються через застосування інструментів для збору, обробки та аналізу великих даних, інтеграції технологій Інтернету речей (IoT), штучного інтелекту (ШІ) і дозволяють оптимізувати управлінські рішення, знижуючи вплив людського фактору та підвищуючи ефективність виробничих процесів. Проаналізовано моделі «Великі дані та аналітика» і «Прогнозування і моделювання», які надають підприємствам можливості більш гнучкого реагування на ринкові зміни та дозволяють мінімізувати ризики шляхом прогнозування та моделювання сценаріїв розвитку. Досліджено виклики, які виникають у процесі цифровізації, через брак ресурсів у малих та середніх підприємств для впровадження дорогих інформаційно-аналітичних технологій, дефіцит кваліфікованих кадрів та відсутність уніфікованих стандартів для обробки і зберігання даних. Визначено, що важливим аспектом для успішної цифровізації є створення комплексної державної інфраструктурної підтримки, яка б сприяла інтеграції нових технологій у харчову галузь, через механізми фінансування, стимулювання інновацій та підтримку підготовки фахівців. Акцентовано увагу на необхідності узгоджених дій держави, бізнесу та освітніх закладів для створення відповідних умов для цифрової трансформації галузі, яка б забезпечила зниження витрат, підвищення ефективності та забезпечення стабільного розвитку в довгостроковій перспективі. Розширено розуміння ролі державного регулювання у підтримці цифровізації, включно з ініціативами щодо створення нормативної бази, яка б забезпечувала прозорість та відповідала вимогам цифрової економіки. Надано рекомендації щодо застосування інформаційно-аналітичних інструментів для підвищення якості управління ланцюгами постачання, покращення контролю за якістю продукції та забезпечення стабільності у процесах виробництва. Зроблено висновки щодо необхідності взаємодії держави і бізнесу для створення конкурентоспроможної та стійкої харчової галузі, здатної відповідати на глобальні виклики.

Посилання

Shannon С. A Mathematical Theory of Communication. The Bell System Technical Journal. 1948. Vol. 27. Р. 379–423, 623–656.

Neumann J. Theory of Self-Reproducing Automata. Illinois : University of Illinois Press, 1996. pp. 388.

Варенко В. М. Інформаційно-аналітична діяльність : навч. посіб. Київ : Університет «Україна», 2014. 417 с.

Бойко Н. В. Інформаційно-аналітична діяльність органів місцевого самоврядування – важлива складова процесу прийняття управлінських рішень. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. 2020. № 1. С. 65–71

Каракай М. С., Коломієць Є.В., Касьянюк С.В. Структура та зміст інформаційно-аналітичної системи державного управління. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2020. №1.

Семчук Ж. В. Публічне Управління: Цифрові Аспекти Трансформації. Академічні Візії. 2022. № 3. С. 15–25.

Труш О. О., Василенко Д. В. Iнформацiйно-аналiтична діяльність у системі публічного управління. Центральноукраїнський вісник права та публічного управління. 2023. № 4. С. 49–55.

Бортнікова М., Чиркова Ю. Особливості формування та реалізації smart-контрактів в Україні. Економічний простір. 2022. № 181. С. 79–83.

Куліш Д. Застосування технології блокчейну в ланцюзі поставок в процесі формування стратегії зовнішньоекономічної діяльності підприємств. Modeling the development of the economic systems. 2024. № 1. С. 22–32.

Балабанов О.С. Аналітика великих даних: принципи, напрямки і задачі (огляд). Проблеми програмування. 2019. № 2. С. 47–68.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30