ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ТЕОРІЙ РЕАКТИВНОЇ ПОТУЖНОСТІ В ЕЛЕКТРИЧНИХ РОЗРАХУНКАХ МЕРЕЖ ЗМІННОГО СТРУМУ ГІРНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/EIS/2024-106-12Ключові слова:
реактивна потужність, теорії реактивної потужності, гірничі підприємства, перетоки реактивної потужності, режими роботи електричного обладнанняАнотація
У статті проведено аналіз сфери застосування основних теорій реактивної потужності (РП) в електричних мережах змінного струму. Наведено основні аспекти теорій потужності Фрізе та Будеану, розподілено наявні методи аналізу теорій потужності за групами відповідно до теоретичного підходу і тлумачення фізичної величини. Також у статті виведено алгоритм моделювання оптимальних перетоків РП у системі електропостачання гірничого підприємства за даними проведеного дослідження ділянки електричної мережі шахтоуправління ім. Героїв Космосу. За виведеним алгоритмом визначено технічні параметри основного технологічного обладнання лави, їх режими роботи. Проведено аналіз впливу компенсації РП на перетоки потужності в шахтній мережі шляхом розрахунку значень активної та реактивної потужності у відповідних точках схеми. За допомогою аналізу отриманих результатів визначено найбільш оптимальні точки встановлення пристроїв компенсації реактивної потужності з урахуванням технологічного процесу робочого об’єкта та габаритних розмірів устаткування. Метою роботи є формування комплексного підходу до моделювання та розрахунку оптимальних перетоків РП з урахуванням конфігурації електричної мережі гірничого підприємства та пошуку шляхів оптимізації режимів роботи електричного обладнання, а також визначення найбільш оптимальних точок підключення устаткування з компенсації РП, ураховуючи вимоги технологічного процесу об’єкта, що досліджується. Для розв’язання поставлених задач було проведено аналіз режимів роботи основного електричного обладнання розглянутої ділянки шахтного поля, здійснено розрахунок електричних навантажень, сформовано таблицю з порівнянням результатів. На підставі проведених розрахунків було виконано аналіз впливу компенсації РП на перетоки потужності в мережі, що досліджується, та розміщення устаткування з компенсації РП. Викладений у статті матеріал ставить задачу зв’язку теоретичних аспектів питання підвищення енергетичної ефективності систем електропостачання гірничого підприємства з режимами роботи електричної мережі, які виникають під час роботи обладнання на об’єкті гірничого підприємства.
Посилання
Реактивна потужність в електричних мережах : монографія. І.В. Жежеленко та ін. ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. у-т «Дніпровська політехніка». Дніпро : НТУ «ДП», 2020. 72 с.
Енергетична ефективність систем електропостачання : монографія. Г.Г. Півняк та ін. ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». 2-ге вид. Дніпро : НТУ «ДП», 2018. 148 с.
Енергетична ефективність систем електропостачання гірничих підприємств з нелінійними навантаженнями : дис. ... на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук. НТУ «Дніпровська політехніка», 2019.
Застосування індивідуальних графіків вищих гармонік в задачах електромагнітної сумісності та енергоефективності гірничих підприємств / Ю.А. Папаїка та ін. Гірнича електромеханіка. 2019. № 101. С. 3–7.
Оціночні методи визначення економічного еквіваленту реактивної потужності / Ю.А. Папаїка та ін. Гірнича електромеханіка та автоматика. 2017.