ПСИХОТЕХНОЛОГІЇ ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТІВ РОЗРОБНИКІВ СИСТЕМ ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ В УМОВАХ КІБЕРЗАГРОЗ

Автор(и)

  • Олеся ЧЕРНЯКОВА Київський університет інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія» https://orcid.org/0000-0002-0384-4829

DOI:

https://doi.org/10.32782/IT/2024-4-26

Ключові слова:

психотехнології, вирішення конфліктів, інформаційна безпека, кіберзагрози, розробники систем захисту, емоційний інтелект, стрес-менеджмент.

Анотація

Мінливі умови сучасності, спричинені цифрою трансформацією та інтенсифікацією інформаційного середовища значно підвищують складність роботи фахівців з інформаційної безпеки, що, у свою чергу, провокує виникнення міжособистісних і професійних конфліктів. Високий рівень стресу, необхідність оперативного реагування на загрози та багатозадачність створюють сприятливе підґрунтя для конфліктних ситуацій у командах, які розробляють та впроваджують системи захисту інформації. Мета. Важливим викликом для сучасної науки є визначення ефективних психотехнологій для діагностики, попередження та вирішення конфліктів серед розробників систем інформаційної безпеки, з урахуванням специфіки їхньої професійної діяльності. Основна увага, на нашу думку, має бути приділена аналізу впливу когнітивних, емоційних і соціальних чинників на процеси комунікації та співпраці в команді. Стаття присвячена теоретичному аналізу психотехнологій вирішення конфліктів серед фахівців з інформаційної безпеки в умовах зростаючих кіберзагроз. В роботі розглянуто сутність ключових понять: «кіберзагроза», «конфлікт», а також визначено специфіку виникнення та протікання конфліктів у професійних колективах розробників систем захисту інформації. Особливий акцент зроблено на впливі стресогенних чинників, спричинених кіберзагрозами, на психологічний клімат у командах, що займаються захистом інформації. Методологічною основою дослідження є міждисциплінарний підхід, який поєднує положення психології конфлікту, кібербезпеки та організаційної психології. Теоретичний аналіз дозволив виявити основні джерела конфліктів серед фахівців у сфері інформаційної безпеки, зокрема конкуренцію за ресурси, напруження через високий рівень відповідальності та ризиків, а також проблеми міжособистісної взаємодії в умовах інтенсивної роботи. На основі проведеного аналізу розроблено низку практичних рекомендацій, спрямованих на профілактику конфліктів. Зокрема, запропоновано методики підвищення стресостійкості фахівців, розвиток навичок конструктивної комунікації, впровадження програм тімбілдінгу та створення сприятливих умов для ефективної роботи команд. Особлива увага приділена використанню психотехнологій, що сприяють своєчасному розпізнаванню та вирішенню конфліктів, запобіганню їхньому загостренню та зниженню негативного впливу на професійну діяльність. Результати дослідження можуть бути використані як основа для подальших прикладних розробок у сфері організації діяльності команд фахівців з інформаційної безпеки, а також для розробки навчальних програм, спрямованих на формування стресостійкості та підвищення ефективності командної взаємодії в умовах сучасних кіберзагроз.

Посилання

Жекало Г. Основні підходи до визначення поняття «конфлікт». Східноукраїнський конфлікт: типологія, особливості, шляхи деескалації. Сер. Філософія. 2015. № 2 (134). С. 62–65.

Сахав А. І. Поняття кіберзагроз на сучасному етапі. Математичні методи, моделі та інформаційні технології у науці, освіті, економіці, виробництві : матеріал доп. учасн. ІІ Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції з проблем вищої освіти і науки, 29 квітня 2020 р. Маріуполь, 2020. С. 266–270.

Шевченко С. М., Складанний П. М., Негоденко О. В. Дослідження прикладних аспектів теорії конфліктів у системах безпеки. Кібербезпека: освіта, наука, техніка. 2022. № 2 (18). С. 150–162.

Щербакова І. М., Терещеня І. О. Психотехнології вирішення професійних конфліктів. Наукові пошуки. 2014. Вип. 10. С. 185–187.

Kaпiтон A. M. Педагогічні умови формування професійної компетентності майбутніх фахівців з кібербезпеки. Стратегічні пріоритети інформаційної безпеки держави у сфері оборони в умовах воєнного стану : зб. матеріалів ІІ Міжвід. наук.-практ. конф., 29 листоп. 2022 р. Київ: НУОУ, 2022. С. 115–116.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-02-18