МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ У 2024 Р.: ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/LST/2024-4-1Ключові слова:
проблеми муніципального права, місцеве самоврядування, муніципальне управління, територіальний колектив, європейські муніципальні стандартиАнотація
У 2024 році органи місцевого самоврядування функціонували у надзвичайно складних умовах, викликаних воєнним станом, масовими переміщеннями населення, руйнуванням критичної інфраструктури та потребою у масштабному відновленні країни. Ці проблеми ставлять перед органами місцевого самоврядування нові завдання: забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб (а також і осіб, що повертаються до України), відновлення житла та інфраструктури, розвиток громадянського суспільства та прозорих механізмів публічного управління. Одночасно з цим територіальні громади стикаються з обмеженими фінансовими ресурсами, недостатністю фахівців і потребою в адаптації до європейських стандартів публічного управління та прав людини – відповідно до обраного Україною вектору руху у напрямі європейської інтеграції. У 2024 році місцеве самоврядування в Україні продемонструвало здатність адаптуватися до складних умов, викликаних воєнним станом та потребами відновлення країни. Основні тенденції включають посилення потреби у ресурсах та активізацію співпраці з міжнародними партнерами та впровадження механізмів прозорого та ефективного публічного управління. Резюмовано, що існує нагальна потреба у зміцненні фінансової спроможності територіальних громад, удосконаленні законодавчої бази та розширенні навчальних програм для тих, хто працює в органах місцевого самоврядування, а також для активних членів територіальних громад. Перспективи розвитку місцевого самоврядування в Україні у цілому та національного муніципального права зокрема пов’язані з подальшою інтеграцією європейських муніципальних стандартів, посиленням ролі органів місцевого самоврядування у забезпеченні реалізації та гарантування прав людини (а отже, впровадження і європейських стандартів прав людини на місцевому рівні). Резюмовано, що ці процеси та їхній вплив на місцеве самоврядування вимагають глибокого аналізу тенденцій його розвитку (місцевого самоврядування) у 2024 році, оцінки поточного стану та формування рекомендацій для подальшого розвитку муніципального законодавства.
Посилання
Баймуратов М., Кофман Б. Мілітарний муніципалізм: доктринальна ідея чи об’єктивні потреба та необхідність. Право України. 2024. № 6. С. 3–13.
Баймуратов М., Кофман Б. Муніципальна культура та її основоположна роль в становленні місцевого самоврядування. Матеріали конференцій МЦНД, (23.08.2024; Херсон, Україна). Херсон: МЦНД, 2024. С. 61–67.
Батанов О. В. Муніципальне право України в умовах російсько-української війни: проблеми реалізації та розвитку. Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості: Тези доповідей Дев’ятої щорічної всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Київ, 06 вересня 2024 р.). Київ: АПСВТБ 2024. С. 89–95.
Батанов О. В. Людина у місцевому самоврядуванні: проблеми взаємодії в умовах викликів російсько-української війни. Право України. 2024. № 6. С. 14–37.
Mishyna N. V. European Court of Human Rights’ judgements implementation by local and regional authorities: analyzing annual execution reports 2007–2022. Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія». Одеса, 2024. Т. 34. С. 107–114.
Легеза Ю. О. Децентралізація податків та зборів як гарантія соціально-економічного розвитку територіальної громади Правова позиція. 2023. № 4 (41). С. 100–103.
Qaracayev C. Local Self-government in the Republic of Azerbaijan:Problems of the Administrative Supervision. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2022. № 57. C. 24–27.
Qaracayev C. Axiological Function оf The Constitutional Court оf The Republic оf Azerbaijan. Juris Europensis Scientia. 2022. №3. C. 135–138.
Мішина Н. В. Застосування медіації у спорах за участі органу місцевого самоврядування: конституційно-правовий вимір. Juris Europensis Scientia. 2024. № 2. С. 19–22.
Легеза Ю. О., Шевирталов В. С. Публічне управління процесами соціальної інтеграції внутрішньопереміщених осіб в Україні. Дніпровський науковий часопис публічного управління, психології, права. 2023. No 1. С. 125–128.