АРБІТРАЖНІ КЕРУЮЧІ ЯК СУБ’ЄКТИ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО МЕХАНІЗМУ ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ У СФЕРІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЦЕДУРИ БАНКРУТСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/LST/2025-1-9Ключові слова:
адміністративно-правове регулювання, відновлення платоспроможності, банкрутство, контроль, прогнозування, планування, функціїАнотація
Метою статті є встановлення змісту статусу арбітражних керуючих як суб’єктів адміністративно-правового механізму публічного управління у сфері реалізації процедури банкрутства. Визначено, що правовий статус арбітражного керуючого на законодавчому рівні встановлено спірно, при цьому існують неоднозначні трактування щодо його приналежності до сфери трудових правовідносин, чи до цивільно-правових відносин, чи до адміністративно-правових відносин. Акцентовано, що попри закріплення гарантій незалежності арбітражних керуючих, відносно них можуть бути застосуванні і заходи юридичної відповідальності, серед яких важливе значення має дисциплінарна, що може бути реалізована у вигляді «попередження» та «позбавлення права на здійснення діяльності». Встановлено, що чинним законодавством України передбачено такі санкції, як догана чи тимчасове зупинення права на здійснення діяльності. Зроблено висновок, що розвиток нормативно-правового регулювання статусу арбітражних керуючих та адміністративно-правового механізму забезпечення публічного управління у сфері процедур банкрутства характеризується такими тенденціями, як: посилення гарантій незалежності арбітражних керуючих; створення ефективних засобів судового контролю та контролю саморегулівних організацій за діяльністю арбітражних керуючих; визначення в основі змісту процедури банкрутства та санації підприємства вимог щодо неупередженості дій відносно реалізації інтересів боржників та відсутності відносин представництва боржника, попри той факт, що арбітражний керуючий фактично має діяти як власник підприємства; пріоритетним у здійсненні політики у сфері реалізації процедур банкрутства має визнаватися публічний інтерес, що полягає у вжитті необхідним заходів, спрямованих на забезпечення соціально-економічного зростання країни та її окремих регіонів.
Посилання
Кодекс України з процедур банкрутства: Закон України від 18 жовтня 2018 року № 2597-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2597-19#Text
Донков С. В. Особливості стягнення заборгованості щодо сплати податків та зборів в процедурах банкрутства. Вплив податкової політики на розвиток підприємства: програма круглого столу, м. Ірпінь, 12 грудня 2019 р. Ірпінь, 2019
Постанова Верховного Суду від 13.03.2018 у справі № Б8/180-10. Правові висновки ВС у справах про банкрутство за березень 2018 року. URL: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/zmi/480469/
Легеза Ю. О. Напрями вдосконалення законодавства України в частині адміністративно-правового забезпечення реалізації економічної функції держави. ScienceRise : Juridical Science. 2019. Volume 2 (8). C. 28–33.
Джунь В. В. Теоретико-прикладні проблеми реформування законодавства України про банкрутство : дис. … д-ра юрид. наук / Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка. Київ, 2009. 499 с.
Джунь В. В. Інститут неспроможності: світовий досвід розвитку і особливості становлення в Україні: монографія. К., 2006. 384 с.
Пригуза П. Д., Довгань А. П., Катречко Д. В. Умисне банкрутство: теорія і практика субсидіарної відповідальності : науково-практичний посіб. / за заг. ред. канд. юрид. наук, судді господарського суду Херсонської області П. Д. Пригузи. Херсон, 2020. 180 с.
Поляков Б. М. Удосконалення правового регулювання відносин неспроможності (банкрутства) в Україні: монографія. Донецьк : Донбас, 2001. 340 с.
Донков С. В. Удосконалення правового статусу арбітражного керуючого у законодавстві про банкрутство. Правове забезпечення соціально-економічного розвитку: стан і перспективи: збірник матеріалів Всеукраїнської наук.-практ. конф., присвяченої 35-річчю кафедри господарського права Донецького національного університету імені Василя Стуса, м. Вінниця, 11–12 жовтня 2019 р. Вінниця : Донецький національний університет імені Василя Стуса, 2019. С. 84–86.
Донков С. В. Процесуальна незалежність арбітражного керуючого в процедурах банкрутства: дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 – Право. Ірпінь : Державний податковий університет, Міністерство фінансів України, 2023. 214 с.