ОЦІНЮВАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ПОЛІТИКИ ЯК ПОКАЗНИК ЇЇ ЕФЕКТИВНОСТІ: ДОСВІД ДЛЯ УКРАЇНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2414-4436/2023-1-9

Ключові слова:

публічне управління, ефективність держави, публічні актори, результативність державного управління

Анотація

Сучасна філософія оцінювання публічної політики базується на принципах Good Governance, які закладені в методику всіх видів моніторингу, які існують на глобальному, регіональному та місцевому рівнях. Проблема оцінювання актуальна для сучасних політичних систем, які перебувають у процесі адаптації своїх національних моделей публічної політики до сучасних політичних, соціальних і економічних викликів. Натепер виділяють три стратегії оцінювання публічної політики, які використовують держави: по-перше, це пов’язано з результативністю діяльності публічної влади; по-друге, це аналіз витрат у процесі здійснення політики; по-третє, це комплексний показник затрат і результатів. Сучасні моделі оцінювання політик і програм залежно від суб’єктів, які здійснюють оцінювання, умовно поділяють на дві загальні групи – внутрішні та зовнішні. Внутрішнє оцінювання здійснюється органом державної влади, який і реалізує політику. Зовнішнє оцінювання здійснюється незалежними експертами чи консультантами. Оцінювання публічної політики міжнародними аналітичними дослідницькими центрами здійснюється на підставі ідеально-типових індикаторів ефективності публічної політики та публічного управління, орієнтованих на принципи Good Governance, що демонструють якість функціонування інститутів публічної політики й ефективність діяльності влади, які використовуються у глобальних індексах. В Україні, яка поступово реформує свою модель державного управління, активно використовуються інструменти оцінювання публічної політики, що надає можливість виявляти проблеми та конструювати шляхи для їх подолання навіть в умовах війни.

Посилання

Dye T. Understanding Public Policy. Florida State University. 14’th Edition. 2013. 368 р.

Fernandes R. Public policies and social progress: Two evaluation models. Journal of Public Policy. 2022. Р. 1–16.

Human Resource Management & Information System (HRMIS). URL: https://www.techtarget.com/searchhrsoftware/definition/HRIS.

Morrison T. Actionable Learning. A Handbook for Capacity Building Through Case Based Learning. Tokyo : Asian Development Bank Institute, 2002. 515 p.

OECD. URL: https://stats.oecd.org/Index.aspx?Data SetCode=ITF_ACCESS.

SIGMA (Support for Improvement in Governance and Management). URL: https://par.in.ua/good-governance/sigma-principles.

Worldwide Governance Indicators (WGI). URL: http://info.worldbank.org/governance/wgi/index.asp.

Ведунг Е. Оцінювання державної політики і програм. Київ, 2003. URL: http://kyiv-heritage.com/sites/default/files/ВЕДУНГ%20-%20Оцінювання%20держ%20політики%20і%20програм%202003 %20352с.pdf.

Економічна і соціальна комісія ООН для Азіатсько-Тихоокеанського регіону (ESCAP). URL: http://www.unescap.org/pdd/prs/projectactivities/ ongoing/gg/governance.asp.

Концепція впровадження інформаційної системи управління людськими ресурсами в державних органах та затвердження плану заходів щодо її реалізації № 560-р від 20.05.2020 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/844-2017-р#Text.

Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). URL: http://stats.oecd.org/glossary/detail.asp?ID=7236.

Особливості оцінювання публічної політики: уроки для України / І.І. Петренко та ін. Актуальні проблеми політики. 2022. Вип. 69. С. 80–87.

Чальцева О.М. Публічна політика: теоретичний вимір і сучасна практика : монографія. Вінниця : ФОП Барановська Т.П., 2017. 336 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-30