МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ РОЗВИТКУ ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я: АНАЛІЗ ПРОБЛЕМ УПРАВЛІННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2414-4436/2024-4-4Ключові слова:
державне управління, міжнародна допомога, співробітництво, моніторинг проєктів, аналіз виконання проєктів, звітність за результатами діяльності, охорона здоров’яАнотація
У статті зазначається, що міжнародне співтовариство надало Україні значне фінансування для реформування багатьох сфер суспільного життя та вдосконалення системи державного управління. Зокрема, значних результатів було досягнуто у сфері охорони здоров’я завдяки упровадженню медичної реформи. Активними партнерами реформування виступали міжнародні організації. Встановлено, що уперше питання міжнародного технічного співробітництва, в якому українська держава виступила як повноправний учасник міжнародної взаємодії, було імплементовано на державному рівні у правовому полі у 1999 році за ініціативи Президента України. Надалі було прийнято низку інших нормативно-правових актів, які регулюють питання у сфері міжнародної технічної допомоги. Українська держава, переважно отримує міжнародну технічну допомогу й реалізує її на засадах проєктного підходу. Головним суб’єктом тут, який має відповідні повноваження, виступає уряд України та низка центральних органів влади. Встановлено, що у сфері координації щодо реалізації таких проєктів слабким місцем є напрям ефективного управління проєктами міжнародної допомоги. Визначено, що одним із суб’єктів державного управління, який нерегулярно звітує перед урядом, є Міністерство охорони здоров’я України. Це стало наслідком неузгодженості чинної нормативно-правової бази, в якій на даний час бракує в контексті державного управління методології аналізу впливу результатів проєкту та їх впровадження на функціонування системи охорони здоров’я та її майбутні результати. Визначено, що оцінка здійснюється шляхом порівняння цілей проєктів міжнародної допомоги з цілями державних програм, а перспективна оцінка очікуваних змін не проводиться через відсутність методологічного інструментарію у сфері державного та галузевого управління.
Посилання
Про введення воєнного стану в Україні: Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64. URL: https://www.president.gov.ua/documents/642022-41397.
Semigina T. Health care social work in Ukraine. In R. Winnett et al. (Eds.), Health care social work: A global perspective. 2019. (pp. 218–234). Oxford University Press.
Плоский К. В. Міжнародна технічна допомога як міждисциплінарна науково-практична проблема. Державне управління: Теорія та практика. 2013. (2), с. 129–139.
Войтович Р. Вплив глобалізації на систему державного управління. Київ: Видавничий дім НАДУ. 2007. 341 c.
Лозовицький, О. Теорія врядування як основа розвитку сучасного державотворення в Україні. Державне управління: Теорія та практика. 2011. (2), с. 4–12.
Ковбасюк Ю. В. Економічна політика співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями : дис. ... д-ра наук з держ. управління: 25.00.02; Київ, Національна академія держ. управління при Президентові України, 2005. 463.
Антонюк К. І. Ефективність міжнародної технічної допомоги в Україні: Структурний та економетричний аналіз. Проблеми економіки. 2018. (3), с. 37–44.
Непомнящий О. М. Вплив реалізації проектів міжнародної фінансової допомоги в Україні на проведення реформ. Державне будівництво. 2017. (2).
Cabinet of Ministers of Ukraine. (2024). International assistance. URL: https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/mizhnarodna-dopomoga
Ministry of Health of Ukraine. (n.d.). International technical assistance. URL: https://moz.gov.ua/uk/mizhnarodna-tehnichna-dopomoga
WHO Ukraine Office. (2016-2019). WHO support for the development of Ukraine’s health system. URL: http://www.euro.who.int/data/assets/pdf_file/0011/429698/WHO_support_Ukraine_2016-19_UA_028.pdf?ua=1