МАТЕРІАЛИ ЗМАЩУВАЛЬНІ РІДКІ І ПЛАСТИЧНІ. МЕТОД ЕКСПРЕС ВІДБОРУ

Автор(и)

Ключові слова:

змащувальний матеріал, енергоресурсоефективність, відбір, метод, властивості.

Анотація

Мета. Обґрунтування необхідності переходу промислових підприємств України до енергресурсоефективного підходу у питаннях відбору змащувальних матеріалів за критерієм «Ціна за змащувальний матеріал з відповідними фізико-хімічними властивостями» на прикладі відбору змащувального матеріалу для пари тертя «гребень (реборда) колеса (бандажу колеса) – рейка» залізничного та рейкового транспорту. Розробка методу експрес відбору змащувальних матеріалів та основних засад порядку допуску їх до застосування на виробництві. Методика дослідження. Експеримент, спостереження, вимірювання, обробка експериментальних даних, статистичний та порівняльний аналіз. Результати дослідження. Обґрунтована необхідність відбору змащувальних матеріалів на етапі прийняття рішення про їх застосування за критерієм «Ціна за змащувальний матеріал з відповідними фізико-хімічними властивостями». Розроблена експрес методики відбору. Наукова новизна. До геотрибоенергетики введено нове поняття – «здатність змащувального матеріалу підвищувати опір поверхонь тертя до переходу в катастрофічні режими зношування» та супутній показник – «показник деградації здатності змащувального матеріалу підвищувати опір поверхонь тертя до переходу в катастрофічні режими зношування». Необхідно якомога швидше переходити до енергресурсо-ефективного підходу у питаннях відбору усіх (рідких/пластичних) змащувальних матеріалів за критерієм «Ціна за змащувальний матеріал з відповідними фізико-хімічними властивостями». Разом з цим необхідно адаптувати бортові системи лубрикації локомотивів під змащувальні матеріали з найкращими фізико-хімічними та трибологічними властивостями, а не навпаки, та звернутись до виробників систем лубрикації з проханням вказувати в настановах з монтажу та експлуатації систем не марку рекомендованого до застосування змащувальних матеріалів, а межі фізико-хімічних показників таких змащувальних матеріалів, які їх системи здатні наносити на відповідні поверхні тертя. Практичне значення результатів роботи. Промисловим підприємствам України запропоновано здійснити перехід до енергресурсоефективного підходу у питаннях відбору змащувальних матеріалів, розроблено та впроваджено метод експрес відбору змащувальних матеріалів.

Посилання

Гаркунов Д.Н. (2001) Триботехніка: Учебник 4-е изд. – М. : «Издательство МСХА», – 616 с.

Марков Д.П. (2007) Трибологія і її застосування на залізничному транспорті. Труды ВНИИЖ.Т – М. : «Интекст», – 408 с.

Дідик Р.П. (2003). Дослідження механізму дії геомодифікаторів та розробка геотрибології з метою підвищення ресурсу гірничо-металургійного обладнання: отчет о НИР (заключительный) / Национальный горный университет. рук. Р. П. Дидык – ГП-294; ГР 0102U003026, № 0204 U000700. – 120 с.

Проців В.В., Мацук З.М., Козечко В.А. (2019). Випробування змащувальних матерів для гребнезмащувачів та пересувних стаціонарних колійних рейкозмащувачів. Сборник научных трудов международной конференции «Современные инновационные технологии подготовки инженерных кадров для горной промышленности и транспорта 2019». – Днепр: НТУ «ДП», – С. 80-86.

Програма та методика приймальних випробувань. Змащувальні матеріали для гребне- та рейкозмащувачів. Оцінка властивостей змащувальних матеріалів. НТУ «ДП», АТ «Укрзалізниця», ТОВ «МОДІФІК», м. Дніпро, Дата введення в дію 17.04.2019.

Програма-методика. Оцінка протизношувальних властивостей модифікованих змащувальних матеріалів у локомотивних системах лубрикації гребенів бандажів колісних пар тягового рухомого складу. НТ 30.63.001:2019 ПМ2 // НТУ «ДП», АТ «Укрзалізниця», ТОВ «МОДІФІК», м. Дніпро, Дата введення в дію 03.09.2019.

ГОСТ 9490-75 Матеріали змащувальні рідкі і пластичні. Метод визначення трибологічних характеристик на чотирьохкульковій машині тертя. 8 ГОСТ 610-72 Оливи осьові. Технічні умови. 9 ГОСТ 20799-88 Оливи індустріальні. Технічні умови.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-17

Як цитувати

Бєліков, А., Кравченко, О., Завалій, О., Лихарев, М., Мацук, З., Проців, В., Григоренко, В., & Козечко, В. (2023). МАТЕРІАЛИ ЗМАЩУВАЛЬНІ РІДКІ І ПЛАСТИЧНІ. МЕТОД ЕКСПРЕС ВІДБОРУ. Електротехнічні та інформаційні системи, (103), 107–114. вилучено із https://journals.politehnica.dp.ua/index.php/eis/article/view/351