АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОЇ БАЗИ ТА НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО СЕРЕДОВИЩА ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2414-4436/2023-1-3Ключові слова:
фармацевтична галузь, регуляторна база, нормативно-правове середовище, прозорість, взаємодія з медичними фахівцямиАнотація
Автором досліджено, що нині в Україні аналіз регуляторної бази та нормативно-правового середовища фармацевтичної галузі відіграє важливу роль. Вона вивчає сильні та слабкі сторони цього середовища та висвітлює ключові аспекти, як-от прозорість, етичні норми, взаємодія з медичними фахівцями та міжнародна співпраця. З’ясовано, що через аналіз цих аспектів стаття має на меті визначити проблеми та можливості для поліпшення регуляторного середовища фармацевтичної галузі з метою забезпечення якості, безпечності та доступності лікарських засобів для пацієнтів. У рамках аналізу були виявлені деякі сильні сторони регуляторної бази та нормативно-правового середовища фармацевтичної галузі. Підкреслено наявність правових норм і регуляції, спрямованих на захист інтересів пацієнтів, контроль якості та безпеки лікарських засобів, а також розвиток інноваційних технологій. Важливою також є співпраця з медичними фахівцями та міжнародна гармонізація стандартів, що сприяють взаємному визнанню лікарських засобів. Проте були також виявлені деякі слабкі сторони. Наприклад, процес реєстрації лікарських засобів може бути складним і витратним. Також у деяких аспектах фармацевтичної діяльності спостерігається брак прозорості. Механізми контролю реклами потребують удосконалення, а також варто приділити увагу можливості конфлікту інтересів. З’ясовано, що з метою подальшого прогресу та розвитку фармацевтичної галузі важливо зосередитися на зміцненні регуляторного середовища. Це може включати спрощення процедур реєстрації, поліпшення прозорості й етичності в діяльності фармацевтичних компаній, залучення новітніх технологій для покращення процесів дослідження та виробництва ліків, а також посилення міжнародної співпраці та гармонізації стандартів. Визначено, що удосконалення регуляторного середовища фармацевтичної галузі є важливим завданням для забезпечення ефективної й етичної фармацевтичної практики, яка відповідає потребам пацієнтів і сприяє їхньому здоров’ю та добробуту.
Посилання
Фармацевтичний аналіз лікарських засобів : навчальний посібник до семінарських занять провізорів-інтернів спеціальності «Загальна фармація» / Г. Берест та ін. Запоріжжя, 2019. С. 166.
Голубка В. Механізми регулювання фармацевтичного ринку в Україні. URL: https://www.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2016/01/aref_golubka.pdf (дата звернення: 14.05.2023).
Грін О. Основи фармацевтичного права. Альбом схем : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Ужгород, 2020. С. 211.
Кубарева І. Оцінка фармацевтичної галузі України в контексті інвестиційної привабливості її компаній. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/32612758.pdf (дата звернення: 11.05.2023).
Дослідження сучасних тенденцій розвитку фармацевтичної галузі України / С. Мороз та ін. Соціальна фармація в охороні здоров’я. 2016. Т. 2. № 4. С. 32–38.
Страпчук І. Стан та тенденції розвитку фармацевтичного виробництва в Україні. Економічна теорія та право. 2017. № 1. С. 54–62.
Ханіна О. Державне управління кадровим розвитком медичної сфери в контексті впровадження концепції розвитку електронної охорони здоров’я. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/pdf/12_2021/32.pdf (дата звернення: 14.05.2023).
Ховпун О. Адміністративно-правове забезпечення фармації в Україні. URL: http://dspace.wunu.edu.ua/bitstream/316497/41793/1/aref-hovptyn-na-sait.pdf (дата звернення: 11.05.2023).
Ярош Н. Нормативно-правове регулювання розвитку стандартизації у сфері охорони здоров’я населення України. Економіка і право охорони здоров’я. 2016. № 2. С. 75–79.
Інвестиційний менеджмент : навчальний посібник / Л. Докієнко та ін. Київ : Академвидав, 2011. 408 с.
Клименко В. Фінансовий ринок : навчальний посібник / за ред. В. Павлова та ін. Київ, 2015. 358 с.