СТАН НАУКОВОЇ РОЗРОБКИ ПРОБЛЕМИ ІЗ ВИВЧЕННЯ ЗМІСТУ ТА СУТНОСТІ ПРИНЦИПУ ДОБРОСОВІСНОСТІ ЯК ПРИНЦИПУ ЗДІЙСНЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПРОЦЕДУР

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/LST/2024-4-10

Ключові слова:

нормативно-правове регулювання, принцип, адміністративна процедура, адміністративне право, зловживання правом, мораль

Анотація

Метою статті є визначення стану наукової розробки проблеми із вивчення змісту та сутності принципу добросовісності як принципу здійснення адміністративних процедур. Встановлено, що визначення системи принципів адміністративних процедур вимагає встановлення змісту поняття останніх. Підкреслено, що застосування адміністративних процедур розглядається як «сукупність правових норм, що детально регламентують правовий статус органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування (їх службовців), їх внутрішньо організаційну діяльність, правила здійснення ними обумовлених Конституцією України та законодавством їх завдань, функцій та обов’язків, включаючи питання застосування до них за неналежне виконання (невиконання) функцій, обов’язків, спричинення внаслідок цього шкоди людині та суспільству, незалежно від рангу посади таких важелів, як адміністративна, кримінальна, цивільна та інша юридична відповідальність». Зроблено висновок, що принцип добросовісності в адміністративній процедурі є важливою правовою категорією, що забезпечує баланс між правами та обов’язками учасників. Встановлено, що наукова розробка питання принципу добросовісності як принципу адміністративних процедур вимагає охоплення аналізу як етичних засад суспільних правовідносин, так і дослідження актів правового регулювання та практичного застосування. Підкреслено, що принцип добросовісності спрямований на запобігання зловживанням правами, забезпечення об’єктивності та прозорості рішень адміністративних органів. Наголошено, що дотримання принципу добросовісності адміністративної процедури вимагає сумлінної поведінки як від органів влади (неупередженість, дотримання законності), так і від громадян (правдивість, соціальна відповідальність). Акцентовано, що здійснення дослідження сутності принципу добросовісності як принципу адміністративної процедури мають зосереджуватися на його гармонізації із принципами справедливості й пропорційності.

Посилання

Овчарук С. С. Адміністративні процедури в умовах формування правової держави: проблеми теорії та практика реалізації: монографія; за заг. ред. Курила В.І. К., 2014. 355 с.

Адміністративна процедура та адміністративні послуги. Зарубіжний досвід і пропозиції для України / Автор-упорядник В.П. Тимощук. К.: Факт, 2003. 496 с.

Адміністративне право України: навч. посіб.: [у 2 т.] / за заг. ред. В.В. Галунька. Херсон : ПАТ «Херсонська міська друкарня». 2011. Т. 1: Загальне адміністративне право. 320 с.

Криворучко І. В. Принципи здійснення адміністративних процедур органами публічної влади: теоретичні основи визначення та застосування: дис. ... к.н. з держ. упр. за спеціальністю 25.00.01. Київ, Національна академія державного управління при Президентові України, 2018. 197 с.

Про адміністративну процедуру: Закон України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2073-20#Text

Наумов І. В. Адміністративні процедури в діяльності регіональних управлінь МВС України: дис. ... к.ю.н.: 12.00.07. Харківський національний університет внутрішніх справ. Харків; 2015. 226 с.

Буренко Т. О. Формування системи надання адміністративних послуг органами державної влади в Україні: дис. к. н. з держ. управління: 25.00.01. Київ, 2011. 224 с.

Соловйова О. М. Принципи надання адміністративних послуг. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія: Право. 2013. № 1062. Вип. 14. С. 87–91.

Легеза Ю. О. Функції держави як зміст її сутності. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2012. № 2. С. 68–75.

Публічне урядування, права людини і демократія: регіональний зріз євроінтеграції: монографія. За заг. ред. М.В. Савчина. Ужгород: Видавництво УжНУ “Говерла”, 2015. 320 с.

Грицяк Н. В. Етичні принципи демократичного врядування: механізми впровадження: дис. ... к-та наук. держ. упр: 25.00.02. Івано-Франківськ, 2012. 227 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-23

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС, ФІНАНСОВЕ ПРАВО, ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО