ІНТЕГРАЦІЯ РИНКУ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ УКРАЇНИ ДО ENTSO-E (ЄВРОПЕЙСЬКА МЕРЕЖА ОПЕРАТОРІВ СИСТЕМ ПЕРЕДАЧІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ)
DOI:
https://doi.org/10.32782/LST/2022-2-1Ключові слова:
інтеграція, ENTSO-E, асоціація, суб’єктний склад, електроенергетика, ринок електричної енергії, розвиток, європейський ринокАнотація
У статті розкривається актуальне питання інтеграції ринку електричної енергії України до ENTSO-E (Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії). У статті аналізуються економічні здобутки від приєднання та синхронізації енергосистеми України до Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії, а також розкривається суб’єктний склад всіх операторів систем передачі, згідно адміністративно-територіального поділу в межах кордонів, що встановленні міжнародними договорами. Відображено 6 основних Асоціацій операторів систем передачі (ETSO, ATSOI, UKTSOA, NORDEL, UCTE і BALTSO) з 39 європейських країн до моменту їх ліквідації та подальшого об’єднання в ENTSO-E (Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії). Вказано основні кроки для ОЕС України на шляху інтеграції, що відображені в міжнародних деклараціях, угодах, проектах та стратегіях, які створили і забезпечили основну базу передумови для встановлення конкретних дедлайнів в досягненні кінцевої стратегічної мети – інтеграції України до ENTSO-E Європи. Одним з головних кроків, щодо досягнення енергетичної безпеки України було здійсненно 16 вересня 2014р. Верховна Рада України та Європейський Парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Чіткість та послідовність дій стали запорукою «Енергетичного безвізу», який відкриває для України Європейський ринок електричної енергії та позбавляє основної залежності української енергосистеми від енергосистеми російської федерації. Така втрата впливу рф на електроенергетику України, як одну з найбільш стратегічно-важливих галузей української економіки, дозволить Україні розвивати ринок електричної енергії на європейському ринку електроенергії та отримувати інвестиції у розбудову та модернізацію енергосистеми. Дотримання верховенства права, конкурентні умови для учасників ринку електричної енергії, прозорі правила, високі стандарти в Европейському Союзі, клієнтоорієнтованість, модернізація інфраструктури це те, що обовязково буде мати держава Україна в особі її громадян.
Посилання
Інформація з офіційного сайту ENTSO-E. URL: https://www.entsoe.eu/news-events/formerassociations (дата звернення 23.01.2022).
Інформація з офіційного сайту ENTSO-E. URL: https://docstore.entsoe.eu/news-events/formerassociations/nordel/Pages/default.aspx (дата звернення 23.01.2022).
Інформація з офіційного сайту ENTSO-E. URL: https://docstore.entsoe.eu/news-events/formerassociations/ucte/Pages/default.aspx (дата звернення 23.01.2022).
Інформація з офіційного сайту ENTSO-E. URL: https://docstore.entsoe.eu/news-events/formerassociations/uktsoa/Pages/default.aspx (дата звернення 23.01.2022).
Інформація з офіційного сайту ENTSO-E. URL: https://docstore.entsoe.eu/news-events/formerassociations/etso/Pages/default.aspx (дата звернення 23.01.2022).
Інформація з офіційного сайту ENTSO-E. URL: https://docstore.entsoe.eu/news-events/formerassociations/baltso/Pages/default.aspx (дата звернення 23.01.2022).
Порядок денний асоціації між Україною та ЄС для підготовки та сприяння імплементації Угоди про асоціацію. Додаток. URL: https://mtu.gov.ua/files/1.2.pdf (дата звернення 24.01.2022).
Офіційний сайт Міністерства фінансів України. URL: https://mof.gov.ua/uk/vikonannja-ugodi-proasociaciju (дата звернення 24.01.2022).
Інформація з офіційного сайту Представництва України при Європейському Союзі і Європейському Співтоваристві з атомної енергії. URL: https://ukraine-eu.mfa.gov.ua/ua/ukraine-eu/eu-policy/eastpartnership (дата звернення 24.01.2022).